A cékla kétségtelenül az egyik legegészségesebb, idehaza is termő zöldség. Bár Európában őshonos, ma már az egész világon előszeretettel termesztik és fogyasztják jótékony hatásai miatt.
Hatalmas előnye, hogy minden része felhasználható és fogyasztható. A cékla pozitív egészségügyi hatásai mellett még finom is. Érdemes tehát minél jobban megismerni, mert rengetegféleképpen fogyasztható — úgy, hogy közben az egész családot képes egészségesebbé tenni!
De pontosan mire jó a cékla és mitől olyan pozitív a cékla hatása a szervezetre?
Íme minden, amit tudni érdemes: a cékla jótékony hatásai, érdekességei, valamint a legkönnyebben elkészíthető, leggyorsabban fogyasztható céklás ételek és italok.
A cékla jótékony hatásai más-más módon érhetőek el attól függően, hogy melyik részét, illetve milyen formában fogyasztjuk.
Ezek alapján érdemes külön megvizsgálni, hogy mi:
Lássuk őket egyesével!
Ahogy a legtöbb ételünkre, úgy a céklára is jellemző, hogy jótékony hatásai főleg nyers formában érvényesülnek. Éppen ezért inkább salátákban, nyers ételekben, gyümölcs- és zöldséglevekben célszerű fogyasztani, mintsem főtt céklaként.
Amennyiben mindenképp szeretnénk eltárolni vagy feldolgozni, akkor a mélyfagyasztás, illetve a párolás csökkenti a legkevésbé a cékla vitamin- és ásványi anyag tartalmát.
A nitrátok, amelyek főleg a cékla levében találhatóak, a vérben nitrogén-monoxiddá alakulnak, amelyek elősegítik az erek tágulását.
Egy nemrég végzett kutatás arra a következtetésre jutott, hogy napi 2,5 dl céklalé jelentős mértékben képes csökkenteni a vérnyomást. Egy másik kutatásban azt vizsgálták, hogy a nitrátok milyen mértékben képesek megnövelni a fizikai teljesítményt. Arra jutottak, hogy mivel a céklalé megnöveli a vérplazma nitrát szintjét, jelentős mértékű teljesítménynövekedés érhető el vele.
Ezenkívül a nitrátok:
Alacsony kalóriatartalom, finom íz, egészség — ezek a céklalé jellemzői.
Az ételekre – így a céklaporra is – általánosan igaz, hogy minél jobban fel vannak dolgozva, annál kevésbé számítanak egészségesnek. Amikor céklaport fogyasztunk, arra kell figyelnünk, hogy minél kevesebb mesterséges adalékanyag legyen hozzáadva.
Amiket kerülnünk kell:
A céklapor jó választás lehet, ha gyorsan szeretnénk ételt készíteni — ám mindig, minden esetben törekedjünk a friss, nyers cékla fogyasztására!
A cékla remek kiegészítője a magyar konyhának, mind külön fogyasztva (pl.: savanyúságként), mind pedig a különböző ételek szerves részeként (pl.: céklakrémleves).
Mit érdemes tudni a céklás ételek elkészítéséről, és a céklás italokról?
A céklás ételekről is elmondható, hogy minél nagyobb mértékben vannak feldolgozva, annál kevésbé tartják meg jótékony hatásaikat. A főzés, sütés például negatív hatással van a vitaminokra és ásványi anyagokra, hiszen azok hő hatására lebomlanak. A különböző céklás ételeknél tehát törekedjünk arra, hogy minél kisebb hőhatásnak tegyük ki őket az elkészítés során.
A legnépszerűbb céklás ételek:
Ez a lista bár hosszú, de korántsem teljes, hiszen a céklát szinte bármilyen étel kiegészítőjeként felhasználhatjuk, jellegzetes lila színével és finom édeskés ízével bármit képes feljavítani, kiegészíteni és különlegessé tenni.
Az interneten rengeteg cékla recept érhető el. De ne felejtsük, a cékla elkészítése során azokat a cékla recepteket részesítsük előnyben, amelyek minél kevesebb hőkezelést és adalékanyagot írnak elő az étel készítéséhez!
De mi a helyzet az italokkal?
Ahogy korábban láthattuk, a céklalé az egyik legegészségesebb ital, amit egy ember fogyaszthat. Ahhoz azonban, hogy a céklalé hatásai ne változzanak, mellőznünk kell a különböző ízfokozók, tartósítószerek és egyéb adalékanyagok alkalmazását és fogyasztását.
Amennyiben tehát olyan céklalevet szeretnénk fogyasztani, ami tényleg természetes és egészséges, két választásunk van:
Az első opció azért nehéz, mert viszonylag sok munkával és felesleggel jár — a céklalé facsarása sok-sok céklát fog igényelni, az erre kialakított háztartási gépek nem elég hatékonyan, a takarításuk pedig állandó probléma.
Az emberi természet pedig sajnos olyan, hogy ami ilyen sok munkával jár nap mint nap, azt hajlandóak vagyunk mellőzni. Ennek pedig a saját és családunk egészsége láthatja kárát.
Mi a helyzet a második opcióval?
Szerencsére ma már léteznek olyan gyártók, akik 100%-ig természetesen, mindenfajta adalékanyagtól és mesterséges ízfokozóktól mentesen készítenek céklalevet.
Ilyen például a Simon Gyümölcs is, hiszen saját ökogazdaságunkban termelt gyümölcseinket és zöldségeinket bio módszerrel érleljük, majd az így kapott és leszüretelt termést lassú eljárással, hidegen préseljük, amiből egy teljesen szűretlen, rostokban gazdag lét kapunk.
Ez a lé már csak minimális hőkezelésen esik át (a tartósítás érdekében), így szinte teljesen természetes formában, adalékanyagoktól mentesen kerül bele a dobozokba.
Kínálatunkban 100% céklalé is kapható, de amennyiben kevernénk az élvezeteket és a szervezetünknek fontos vitaminokat, alma-cékla italt, illetve cékla-répa-alma italt is választhatunk!