Kicsi, szorgos és mézet csinál. Mára azért köztudott, hogy a méhek ennél jóval többet tudnak, és milyen jelentős hatásuk van a mindennapjainkra. Mert miközben dolgosan szállnak virágról virágra, számtalan termőnövényt, gyümölcsöst és vadvirágot poroznak be, aminek közvetetten aztán élelmiszereink 80%-át köszönhetjük. Hősi erőfeszítéseikkel a mi gyümölcsleveink zamatos ízeihez és jótékony hatásaihoz is hozzájárulnak, éppen ezért a Simon Gyümölcs telkét igyekszünk a méhek számára otthonosabbá varázsolni.
Méhnek lenni a 21 században nem sétagalopp. Munkájuk sem minden veszély nélküli, és sajnos a méhpopulációban igen sokszor pont az ember okozza a legnagyobb kárt. Számos vegyszer pusztítja a rovarokat, de otthonra vagy táplálékra lelniük sem könnyű. A virágba borult termőföldek ugyan csodás látványt nyújtanak és első pillantásra úgy is tűnhet, mintha ez volna a méh-kánaán. Ám amint vége a virágzásnak, szegény méhek hoppon maradnak. Az egynövényes gazdálkodásokban – ahogy azt a név is sugallja – nem nagy a fajtagazdagság, a biodiverzitás hiánya pedig a méhek számára igen nagy érvágás.
Szerencsére ezen a Simon Gyümölcs gazdaságában módunkban áll segíteni. 2011-ben, Magyarországon elsőként indítottuk el a Syngenta Beporzó Programot, melynek hála sastelki gyümölcsösünk virágban gazdag méhlegelővel, igazi kis terülj-terülj asztalkával várja az év minden szakában a méheket. A vetett virágokat eredendően úgy válogatták, hogy eltérő időben virágozzanak, így nálunk a méhek akkor is találnak táplálékot, ha gyümölcsfáink épp nem bontogatják szirmaikat. Cél volt egy felől a biológiai sokszínűség növelése, illetve a gazdaságunkban természetesen megtalálható, számunkra kiváltképp hasznos vad beporzó rovarfajoknak kedvezni. De szerettünk volna ezzel a pofonegyszerű gyakorlattal példát is mutatni abban, hogy az intenzív növénytermesztés és a biológiai sokféleség korántsem két egymást kizáró dolog.
A gyümölcsösünkben így speciális, több hektárnyi méhlegelőt alakítottunk ki, ahol rendszeresen végzünk felméréseket. Az elmúlt évek rovarfelvételezései szerint nem csak, hogy több poszméh él nálunk, de évről-évre több fajtájuk is, mint természetes társulások esetén. Látogatnak hozzánk posz-, bányász- és szabóméhek, gyűjtöget erre megszámlálhatatlan házi méh, de legnagyobb örömünkre ritkább, védett fajok is előfordulnak. Összességében a méhlegelőinket 4-13-szor annyi rovar látogatja, mint az ültetvényünk körüli természetes társulásokat.
Méh szemmel nézve az álom-fészek egy változatos virágokkal tarkított területen vár, ahol nem kell tartsanak semmilyen mérgező anyagtól és mindig akad vízforrás. Nem könnyű ilyen otthonra lelni. Családi vállalkozásunk azonban szánt szándékkal olyan technológiák mellett teszi le a voksot, amely a méhek egészségének megőrzésére törekszik, és az említett pollinátor programunknak hála egész évben több hektárnyi méhlegelő várja a döngicsélő dolgozókat.
Igen ám, de nem él minden méh szelíd egyetértésben méhészetek kaptárjaiban. Sok elhanyagolt társuk vadbeporzóként maga keres megfelelő fészkelési lehetőséget. Már ha talál. A Simon Gyümölcsnél szívesen látott vendégek a méhek, éppen ezért 2017-ben néhány egyszerű kis építményt állítottunk fel, amik biztonságos lakhelyként szolgálhatnak.
Különféle fa, illetve nád rudakat képzelj el, mindegyik más más átmérőjű. Ezekbe lyukakat fúrtunk, kicsiket, nagyokat egyaránt, aztán hálóval vontuk be a bejáratot, hogy távol tartsuk a madarakat és kész is a méh hotel. Ugye, hogy nem bonyolult? Ez a méh hotel vagy darázs-garázs szintén egy olyan könnyen megvalósítható és egyszerű praktika, amivel szívesen mutatunk jó példát a fenntartható gazdálkodás kapcsán.
Családi vállalkozásunkat már eredendően olyan szellemben alapítottuk, ahol az innováció és a tradíció kéz a kézben járt, hogy jó eredménnyel tudjunk gazdálkodni, miközben tekintettel vagyunk a környezetünkre. A méhvédelem mellett is szívesen állunk ki, hiszen ez a két példa sem kíván meg bonyolult, ismeretlen vagy új eszközöket, csak egy kis odafigyelést. Ráadásul a programok sikere őszinte örömforrás. Jó látni, ahogy a méhek birtokba veszik a méh hoteleket, és döngicsélésük most már szinte folyamatos aláfestése a mi éves munkánknak is. És persze köszönjük, hogy a finom gyümölcslevek elkészítésébe ők is besegítenek!