Bizonyos klasszikusok nem hiányozhatnak egy kamrából sem. Ilyen például a szilvalekvár is, amelyet mi magunk is könnyedén elkészíthetünk. Maradhatunk a nagyitól tanult hagyományos szilvalekvár receptnél is, vagy egy modernebb, újraértelmezett változatot is kipróbálhatunk. Egy biztos, a szilva az igazi nyárvégi ízeket hozza be otthonunkba!
A szilvalekvár a megfelelő szilva beszerzésénél kezdődik: ahogy minden lekvárnál, itt is a minőségi alapanyag a legfontosabb. Ha épp nincs a kertben egy rogyásig gyümölccsel teli szilvafa, a Simon Gyümölcsre nyugodtan számíthatsz, hiszen családi gazdaságunkból csak a válogatott, érett szemeket juttatunk el hozzád!
A lekvárhoz a kissé megpuhult mézédes darabok a legalkalmasabbak, amelyek sérülésmentesek, nincsenek rajtuk a romlás nyomai, illetve nincs bennük kukac sem. Bármilyen formában is használod fel a szilvát, az előkészítés módja ugyanaz:
A házi szilvalekvár készítésének talán legismertebb módja a főzéses technika, amikor a magozott gyümölcsöt felforralva, majd cukorral meghintve főzzük tovább. Mivel a szilvának magas a cukortartalma, akár hozzáadott cukor nélkül is készíthetjük, mivel így is kellemesen édes lekvárt kaphatunk. Ha tartósítószer nélkül szeretnéd eltenni a lekvárodat, a következőkre ügyelj:
Melyik a legjobb szilvalekvár recept?
Ezt a szilvalekvár receptet érdemes kipróbálni, nem fogsz csalódni benne!
A házi szilvalekvár sütőben is készülhet, akár szimplán, akár vegyes technikával, tepsiben elősütve, majd lábasban továbbfőzve. A sütős megoldásnál szintén elhagyható a cukor, csak szuper szilvákra lesz szükséged, illetve némi fűszerre és türelemre, amíg összesülnek az ízek.
Ebből a fajta lekvárból nagyon finom chutney-k is készíthetők, érdemes kísérletezni ezzel is.
Ha van egy jó minőségű edényed, a szilvalekvárfőzés üstben is nagyon finom dzsemet eredményez. A régi időkben a szilvalekvárt ugyanis még szabad tűzön, hatalmas üstökben főzték. Nem adtak hozzá sem cukrot, sem mást, csak addig kevergették a masszát, míg fekete ragaccsá nem állt össze. Ennél a kocsikenőcsnek is nevezett lekvárnál az elkészítési idő akár 6-8 órára is rúghat, amit gyakori kavargatással kell eltölteni a tűz mellett állva.
Szilvalekvár házilag? Akármelyik változatot is választod, a szilvát nyugodtan a Simon Gyümölcsre bízhatod! A lekvárnak való szilva a legízletesebb, minőségi fajtából származik, amely édes íze miatt kiválóan alkalmas lekvárkészítéshez, így télen is boldogan kanalazhatod a nyár végének ízét!