A jellegzetes bíbor színű gyökérzöldség, a cékla az elmúlt években kétségkívül az egyik legnépszerűbb élelmiszerré vált – nem csoda, hogy “superfood”-ként hivatkoznak rá. Maga a zöldség és a belőle készített céklalé fogyasztása is jótékony hatással bír az egészségünkre, annak köszönhetően, hogy telis-tele van vitaminokkal és hasznos ásványi anyagokkal, valamint magas a rost-, folsav- és nitráttartalma.
A cékla egészségügyi hatásai főleg a nyers zöldségből és a préselése által kinyert céklalé fogyasztásából hasznosulnak a leginkább.
Ebben a cikkben kiderül, hogy pontosan mik is ezek a jótékony hatások, illetve hogy mikor és mennyi céklalevet érdemes fogyasztani.
Korábban már esett szó a cékla hatásairól, érdemes azonban a zöldség mellett a belőle kinyert finom lé pozitív tulajdonságait is górcső alá venni, hiszen amint az látható lesz: rengeteg van belőlük!
A céklalé számos jótékony hatással bír, amely főleg a magas nitrát, a jellegzetes színét adó betalain és a rosttartalmának köszönhető.
Nézzük meg, milyen módon támogatja az egészségünket!
A céklalé hatásai között tartjuk számon például azt, hogy a benne lévő nitrátok a vérben nitrogén-monoxiddá alakulnak, ezzel pedig elősegítik az erek tágulását és relaxációját.
Egyes kutatások szerint azoknál az embereknél, akik napi 2,5 dl céklalevet ittak, csökkent a szisztolés és a diasztolés vérnyomásérték is.
Szintén a megnövelt nitrátbevitel miatt megnövekedett keringés és oxigénellátásának köszönhetően javulhat az állóképesség és a fizikai teljesítmény.
Továbbá kimutatták, hogy a szívelégtelenségben szenvedőknél javulhat a szívizomerő is.
A céklalé alacsony kalóriatartalmú ital elenyésző zsírtartalommal. 100 gramm cékla körülbelül 43 kalóriát tartalmaz, ebből csupán 10 gramm a szénhidrát és 0,2 gramm a zsír.
Emellett a vércukorszint szabályozásban is jótékony hatással bír.
A cékla májvédő és májtisztító táplálékként is ismert. Segíti a méreganyagok kiürítését, a metionin és a glicin tartalmának köszönhetően pedig stimulálja a májsejteket és megakadályozza a zsírsavak felhalmozódását.
Az antioxidánsként működő betanin pedig megvédi a májat a méreganyagoktól, valamint segít megelőzni vagy csökkenteni a zsírlerakódásokat a májban.
A cékla színét adó betalainok megfogják a szabadgyököket, ezzel segítenek az instabil sejtek megtalálásában és elpusztításában.
A cékla jó káliumforrás — 100 gramm cékla körülbelül 325 gramm káliumot tartalmaz —, ezzel pedig elősegíti az idegek és az izmok megfelelő működését.
A káliumon kívül az alábbi ásványi anyagokban gazdag:
Terhesség előtt álló, vagy már terhes kismamák számára a folsav-folát bevitel kifejezetten fontos a velőcsőzáródási rendellenességek megelőzéséhez, a DNS szintézishez, a vérképzéshez, valamint a szív- és vesefejlődési hibák megelőzéséhez.
Ha pépes céklalevet fogyasztunk, akkor a benne lévő rostok segítik az emésztési folyamatokat és enyhítik az esetleges székrekedést.
Betanin tartalmának köszönhetően pedig jótékony hatással van az emésztőrendszer egészségére.
A kutatók úgy vélik, hogy a cékla a fitonutriens (például a flavonoid) tartalmának köszönhetően csökkentheti a koleszterinszintet.
A céklalé gazdag C-vitaminban, amely segít kiegyenlíteni a bőr tónusát és segít a foltok eltüntetésében.
Ugyanakkor a céklalé hatása mellett az is rendkívül fontos, hogy vajon mennyi céklalevet igyunk naponta ahhoz, hogy mindezen pozitív tulajdonságok nálunk is fellelhetővé váljanak?
Ha még nem szoktunk hozzá a cékla jellegzetes ízéhez és rendszeres fogyasztásához, kezdetben érdemes lehet egy kisebb adaggal próbálkozni. Így kiderül, hogy a szervezet hogyan reagál a különböző hatóanyagaira.
Az orvosi szakértők napi 2-2,5 dl, vagy 2 csésze céklalé fogyasztását ajánlják ahhoz, hogy a különböző pozitív egészségügyi hatásokat élvezhessük.
Azonban érdemes kiemelni, hogy a céklafogyasztás a vizeletet és a székletet vörösre, rózsaszínűvé színezheti. Ez egy természetes, nem kóros tünet – nem kell megijedni tőle.
A céklalé a fogyasztása után 2-3 órával, 24 órán keresztül fejti ki hatását. Nincs kőbe vésett szabály arra vonatkozóan, hogy mikor kell a céklalevet fogyasztani, tulajdonképpen bármikor lehet. Ez mindenkinek a személyes étkezési és életmódviteli preferenciájától függ.
Ettől függetlenül vannak különböző időszakok, amikor sokkal inkább ajánlott, mint máskor.
A legnépszerűbb ajánlás szerint kora reggel vagy 1 órával a reggeli előtt, frissen, éhgyomorra a legjobb fogyasztani a céklalevet, ugyanis ezt tartják a legalkalmasabb időnek az emésztőrendszeri és az anyagcsere serkentő hatások kifejeződése érdekében.
Ha viszont inkább reggeli utáni időpontot preferálnánk, akkor 2-3 óra elteltével érdemes fogyasztani.
A céklalevet – edzés teljesítmény javító hatása miatt – edzés előtt és/vagy után is érdemes lehet inni, így növelve a véráramlást és az állóképességet.
Ha pedig a nap folyamán nem volt lehetőség a céklalé fogyasztására, akkor este is be lehet pótolni. Ilyenkor azonban arra kell figyelni, hogy lefekvés előtt 2-3 órával igyuk meg, így a cukortartalom nem terheli meg a vércukorszintünket.
A céklalé biztonságos adagolására vonatkozóan nincs hivatalos ajánlás. Éppen ezért mindenképp ajánlatos először egy orvossal, dietetikussal konzultálni róla.
Ettől függetlenül valószínűleg a napi 2-2,5 dl céklalé fogyasztása tartható addig, amíg fel nem lépnek kellemetlen mellékhatások, amelyekre érdemes figyelni és az alábbiak lehetnek:
Mitől lett a cékla a hétköznapok valódi hőse? A céklalé kellemesen karakteres, édeskés-mély aromáját mindannyian jól ismerjük, ám az ősi, vérszaporító vörös nedű számos előnyös tulajdonságot érlel föld alatti kis gumójában.
A cékláról kijelenthetjük, hogy amilyen egészséges, olyannyira sokrétű, hiszen rengeteg módon fogyaszthatjuk.
Alapvetően a cékla – ahogy a többi gyümölcs és zöldség is – nyersen fejti ki a legtöbb pozitív hatását.
Éppen ezért ha italként szeretnénk elfogyasztani, a nyers céklalé készítése lehet számunkra a legjobb megoldás, ám ahogy azt cikkünkben már kifejtettük, ez bizony rengeteg munkával, kosszal és kényelmetlenséggel járhat.
Szerencsére ma már lehetőségünk van készen is megvásárolni, akár más gyümölcsök (pl.: alma) vagy zöldségek (pl.: répa) társaságában is! Nálunk, a Simon Gyümölcsnél minden ital vegyszermentesen, 100%-ig természetes módon kerül elkészítésre.
Kóstold meg őket még ma!