A vas rendkívül fontos szerepet játszik szervezetünk működésében. Ahhoz azonban, hogy megfelelő mennyiséggel lássuk el, külső forrásokból kell bevinnünk például olyan gyümölcsökből vagy zöldségekből, mint a cékla.
A különböző ételek különböző vastartalommal rendelkeznek, ráadásul a bennük található vas felszívódása is egyedileg változik. De miért olyan fontos a szervezetünk számára a vas?
A szervezetünkben található vas legnagyobb része a vérben kering. Vas nélkül nem tudnak oxigénhez jutni a szervezetünkben található sejtek. Ez pedig egyszerűen fogalmazva azt jelenti, hogy vas nélkül nincs élet!
Amikor a vér világos, az azt jelzi, hogy oxigéndús, amit főleg a vasnak köszönhet. Amikor azonban sötétté válik, akkor bizony oxigénhiányos állapotba kerül, ami a vashiány egyik legfőbb tünete.
A vashiánynak van néhány látható, tapasztalható tünete, de egy vérvizsgálat adhat pontos képet egészségügyi állapotunkról.
A vashiány sajnos ma már egyáltalán nem számít ritkának, ez pedig különösen igaz a nőkre, akik a menstruáció során vasat veszítenek. A tünetek emellett leggyakrabban várandósság vagy a serdülőkor alatt jelentkeznek, de mindenki veszélyeztetett, aki egyoldalúan, hús-, gyümölcs- és zöldségmentesen táplálkozik.
A vashiány legjobb kezelési módja az, ha magas vastartalmú ételeket, például céklát fogyasztunk.
A cékláról ma már szinte mindenki tudja, hogy az egyik legegészségesebb zöldségünk. Mégis kevesen vannak, akik eleget fogyasztanak belőle. Pedig amellett, hogy számtalan vitamint, ásványi anyagot és rostot tartalmaz, vastartalma is igen magas.
A cékla vastartalma mg-ban mérhető, több, mint 2 milligrammot tartalmaz 200 grammonként, vagyis céklánként (ugyanis egy közepes méretű cékla körülbelül 200 gramm súlyú)
Ez körülbelül a napi vasigényünk 10-15%-nak felel meg a nemünktől és a korunktól függően.
Ahhoz, hogy ezt a mennyiséget kontextusba helyezzük, érdemes megemlíteni, hogy a padlizsán, a sütőtök és a paradicsom együtt sem tartalmaz annyi vasat, mint amennyi egyetlen darab céklában található.
Aki pedig gyakran fogyasztja ezt az erős színű, finom és egészséges ételt, az pontosan tudja, hogy milyen könnyű belőle sokat enni. Ráadásul a cékla több formában is fogyasztható, a leve ugyanis legalább olyan finom, mint a húsa.
Éppen ezért a céklát nem csak szilárd formájában érdemes fogyasztani, hanem akár gyümölcslevek részeként is. A Simon Gyümölcsnél mi a következő termékeink készítésekor használjuk:
A cékla vastartalma tehát igen magas, de vajon mennyi céklalevet igyunk naponta ahhoz, hogy biztosítsuk szervezetünk normál működését?
A céklából akár napi egyetlen kis pohár (kb. 125 ml) is elég lehet naponta, de ha nem fogyasztjuk minden nap, akkor nyugodtan megihatunk belőle egy nagy pohárral is.
Ugyanez igaz rá szilárd ételként is: építsük be heti étrendünkbe, de ha esetleg nem sikerül, akkor nyugodtan fogyaszthatunk belőle nagyobb adagot is, mikor a tányérunkra kerül.
A cékla fogyasztása tehát erősen javasolt, ám emellett a kiegyensúlyozott, változatos étrend is fontos. Milyen más ételeket érdemes fogyasztani, amelyeknek magas a vastartalma?
A cékla azon zöldségek közé tartozik, amely számos más előnyös tulajdonsága mellett magas vastartalommal rendelkezik. Mivel azonban sok más étel tartalmaz vasat, ezért ha a céklát éppen kevésbé kívánjuk vagy éppen nincs szezonja, akár más természetes ételekből is bevihetjük a szervezetünk számára megfelelő mennyiséget, nem kell egyből a táplálékkiegészítők felé nyúlni.
A húsban található vas például rendkívül jól szívódik fel, ám a hús fogyasztását csak mérsékelten javasoljuk.
Kiváló alternatívát jelentenek a gyümölcsök és zöldségek. Ennek egyik fő oka az, hogy vastartalmuk mellett számtalan más létfontosságú vitamint, ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaznak, ráadásul a gyümölcsöket és zöldségeket is rengeteg formában fogyaszthatjuk, legyen szó például:
Mindezeket pedig ma már akár együtt, csomagban is megrendelhetjük! Az egyetlen dolog amire figyelnünk kell, hogy a vastartalom megőrzése érdekében olyan megbízható, természetbarát forrásból szerezzük be őket, akik odafigyelnek arra, hogy a gyümölcsöket 100%-ig természetes formájukban, mindenfajta kémiai szerektől és adalékanyagoktól mentesen termeljék.