A nyár közeledtével egyre több finom, egészséges gyümölcshöz juthatunk hozzá. Magyarországon az egyik legnépszerűbb kétségtelenül az eper, hiszen amellett, hogy idehaza is terem, rendkívül édes, mégis kalóriaszegény finomságról van szó.
Ám népszerűségéhez nem csak édes íze vagy a diétákban játszott fontos szerepe, hanem egészségügyi hatásai is nagyban hozzájárulnak.
Az eper igen fontos antioxidánsnak számít, ezért fogyasztása mindenkinek ajánlott, nemtől és kortól függetlenül – kivéve a 12 hónaposnál fiatalabb kisbabákat, őket ugyanis még nem szabad eperrel etetni.
Az antioxidánsok fő feladata az, hogy megszabadítsák testünket a káros szabadgyököktől (megkössék őket), amelyek számos komoly, krónikus betegség forrásai lehetnek.
Emellett az eper vitamin és ásványi anyag tartalma is rendkívül magas, B6- és C-vitaminban igen gazdag, emellett pedig káliumot, illetve folsavat is nagy számban tartalmaz.
A gyümölcsökre jellemző módon magas rosttartalommal bír, ami hozzájárul a belek és az emésztés normál működéséhez, valamint az egészséges bélflóra kialakításához és megóvásához.
Az eper tehát az egyik legegészségesebb gyümölcs, ami ráadásul itthon is terem!
Mit érdemes tudni az eperszezonról?
Sokan nem tudják, de az epernek számos fajtája létezik:
Ezek mind-mind más érési idővel rendelkeznek, de alapvetően az összes eperfajta április végétől július végéig terem.
A külföldről importált gyümölcsök még hamarabb, akár télen is elérhetőek, ám fontos tudni, hogy az eper maximum 2 napig fogyasztható jelentős “minőségromlás” nélkül. Ráadásul a külföldről érkező gyümölcsöket sok esetben növényvédő- vagy tartósítószereknek , illetve egyéb extra kezeléseknek vetik alá, hogy tartósabbak és ellenállóbbak legyenek az utazással és az ezzel járó egyéb megpróbáltatásokkal szemben.
Különbség van felhasználás szempontjából is az egyes eperfajták között, hiszen ízük, tartósságuk vagy színárnyalatuk némileg különbözik egymástól, ezért egyes fajtáikat eperlekvárként, míg más típusaikat süteményekben használják.
Nálunk a friss eper friss gyümölcsként is megtalálható.
Az eper friss gyümölcsként csupán 1-3 napig képes minőségromlás nélkül megmaradni.
A minőségromlás a gyümölcsök esetében azt jelenti, hogy vitamin- és ásványi anyag tartalmuk néhány nap elteltével rohamosan csökken, elkezdenek bebarnulni, ízük romlik, végül pedig penészedni kezdenek.
Célszerű őket emiatt minél hamarabb elfogyasztani, vagy a fentebb említett módszerek egyikével (pl.: lekvárként, befőttként) eltárolni. Amennyiben pedig nem szeretnénk őket feldolgozni, abban az esetben törekedjünk arra, hogy minél előbb hűvös helyre, kamrába vagy hűtőbe tegyük!
Arról pedig már írtunk korábban, hogy milyen egyéb finomságok készíthetőek az eperből!
Az eper az egyik legegészségesebb gyümölcs, amely idehaza is kapható.
Az eperszezon tavasszal, áprilisban kezdődik, és a legtöbb eperfajta esetében egészen július végéig tart.
A külföldről importált eper természetesen akár egész évben elérhető, ám célszerű előnyben részesíteni a hazai epret, hiszen ezeket vegyszer- és tartósítószermentesen vásárolhatjuk meg, így fogyasztásukkal csak és kizárólag, 100%-ban természetes gyümölcsöt fogunk bevinni a szervezetünkbe.
Ha nem dolgozzuk fel (pl.: lekvárként, befőttként), akkor célszerű minél előbb elfogyasztani, mert bár rendkívül sok vitamint és rostot tartalmaz, de sajnos 1-3 nap után jelentős mértékben romlik a minősége, vitamintartalma csökkenni kezd.
Amennyiben epret szeretnénk vásárolni májustól érdemes körülnézni a Simon Gyümölcs termékei között! A Simon Gyümölcsnél külön ügyelünk arra, hogy mindig az aznap leszedett epret juttassuk el a vásárlóinkhoz!
Nálunk különösen fontos, hogy csak és kizárólag egészséges, 100%-ig természetes gyümölcsök teremjenek, amelyek környezettudatos és fenntartható módon érlelődnek, hiszen működésünk – magyar gazdaságról lévén szó – nem terheli úgy a környezetet, mint például a külföldi gyümölcsök tárolása, tartósítása, csomagolása és szállítása.