A vas a szervezet egészséges működéséhez nélkülözhetetlen nyomelem, aminek alacsony szintje sajnos sokaknak okoz problémát. A világ lakosságának körülbelül egyharmadát érinti.
Rengeteg oka lehet annak, amiért a vashiányos állapot kialakul, legyen szó akár hiányos táplálkozásról, felszívódási problémákról vagy olyan időszakos állapotokról, amikor is a megnövekedett szükséglet miatt alakul ki, például terhesség esetén.
A vashiányról tudni kell, hogy nem mindig könnyű észrevenni, de szerencsére vannak jelei, amikre ha időben felfigyelünk, akkor komolyabb szövődmények nélkül viszonylag könnyen kezelhető. Érdemes azonban a megelőzésre is komoly hangsúlyt fektetni, például vasban gazdag étrend követésével megakadályozni a kialakulását.
A vas az oxigén szállításához nélkülözhetetlen nyomelem, ami elengedhetetlen a mindennapi élethez és a megfelelő energiaszint fenntartásához.
A vas nagy része a vörösvértestek hemoglobinjához kötött, a többlet vasat pedig a szervezet különféle helyeken tárolja, köztük például a májban. A vas felszívódását leginkább a különböző szervekben eltárolt vas mennyisége befolyásolja. Ha a készletek magasak, a szervezet kevesebb vasat szív fel az elfogyasztott élelmiszerekből. Ha nem elegendő a vasbevitel az étrendből, akkor a szervezet vasraktárai idővel csökkennek.
Vashiány akkor alakul ki, amikor a raktározott és a vérrel szállított vas szintje alacsony, ezáltal a hemoglobin szintje a normál alá csökkent.
De vajon mi állhat ennek hátterében?
Vérveszteség, valamint a vérzéssel járó krónikus betegségek, mint például az aranyér vagy a gyomorfekély is okozhat vashiányt, de a menstruáció is fokozott odafigyelést igényel.
Mivel a vasat csak az elfogyasztott ételeken keresztül lehet bevinni, a hiányos vagy egyoldalú táplálkozás, korlátozott étrend komoly szövődményekkel járhat. Emellett a bevitt vas csak egy része szívódik fel, így mindenképp egy változatos, vasban gazdag étrend követése ajánlott.
A vas felszívódásának helye a vékonybélben van, aminek a krónikus gyulladása vagy betegsége – mint például a cöliákia – akadályozhatják a vékonybél bolyhainak felszívóképességét.
A terhesség alatt fellépő megnövekedett mennyiségű vérkészlet is magasabb vas szükségletet igényel. Ezért a megfelelő vasszint monitorozása és fenntartása kifejezetten fontos.
A vashiánynak számtalan jele lehet, amiket más-más állapotok vagy betegségek okozhatnak, ezért nem szabad csak ezekre alapozni, és mindig vérvizsgálattal kell ellenőrizni a vérértékek megfelelő szintjét!
A vas kimerülés vagy vashiány enyhébb eseteiben főleg a kábaság, kimerültség, fáradékonyság, fizikai gyengeség jellemző, emellett jelentkezhet még sápadtság, fejfájás, szédülés, légszomj. Ilyenkor jellemzőek lehetnek a hideg kezek, lábak vagy fokozott ingerlékenység.
A vashiányos állapot súlyosbodásával a tünetek egyre komolyabbá, észrevehetővé válhatnak. A haj intenzívebben hullik, a körmök elvékonyodnak, könnyebben törhetnek.
Megjelenhetnek a nyelven vagy szájban gyulladások, csökkenhet az étvágy, nyelési nehézségek léphetnek fel. A légszomj akár erős szívdobogással párosulhat, nyomó érzés jelenik meg a mellkason.
A vashiány kialakulásának kockázata magasabb a menstruáló nőknél, mint a férfiaknál. Az erős menstruáció mellett pedig a terhesség is fokozott kockázatot jelent.
Napi szinten csak kis mennyiségű vas bevitelére van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy egészséges maradjon (felnőtt férfiak esetében kb. 1 mg, nők esetében 1,5 mg). Ennek eléréséhez azonban ennek többszörösét kell elfogyasztani, aminek az az oka, hogy a szervezet az élelmiszerekben található vasnak csak egy töredékét képes felszívni.
Az étkezéssel bevitt vasnak két formája van: a hem- (heme) és a nem hem-vas (nonheme). A szervezet általában a hem-vas 15-35%-át, míg a nem hem-vasnak csak 2-20%-át szívja fel.
Az alacsony vasszint gyakori jelenség, ám ha nem kezelik, súlyosabb állapot léphet fel, amit vashiányos vérszegénységnek (anaemia, anémia) hívunk.
Az ajánlott vasbevitel az a vas mennyisége, amely a lakosság nagy része szükségleteinek kielégítéséhez szükséges. Ez a mennyiség a különböző korcsoportokban eltérő érték.
Ajánlott vasbevitel a különböző életkorokban (mg/nap):
A vérben található hemoglobin laboratóriumi értéke 120-160 g/L.
A vashiány különböző fokozataiban ez az alábbiak szerint módosul:
Vashiányos vérszegénységről akkor beszélünk, amikor a hemoglobinszint olyan alacsony, hogy a vér nem tud elegendő oxigént juttatni a sejtekhez.
Jellemző tünetek:
Ha bárki vashiányra utaló jeleket vagy tüneteket észlel, mindenképp orvoshoz érdemes fordulnia! Ilyenkor egy vérvétellel kell meggyőződni az alacsony értékekről, valamint ki kell zárni minden olyan betegséget, ami hasonló tünetekkel járhat (például cöliákia).
A kezelés fő célja a hemoglobinszint helyreállítása és a szervezet vasraktárainak feltöltése gyógyszertárban kapható recept nélküli vagy orvos által felírt vaskészítmény szedésével. Ezen készítmények döntő többsége vas (II)-sókat tartalmaznak, melyeket éhgyomorra érdemes bevenni C-vitaminnal együtt, ami segíti a felszívódást. Ezzel szemben a kalciumot tartalmazó étrend-kiegészítők, ételek és savlekötők csökkentik a felszívódás valószínűségét.
FIgyelni kell azonban arra is, hogy a vaskészítmények szedése székrekedéshez vezethet, így érdemes felkészülni erre a problémára magasabb rostbevitellel vagy szélsőséges esetben székletlazító készítményekkel. Egyéb mellékhatások lehetnek még a gyomorfájdalom, gyomorégés, hasmenés, hányinger vagy hányás.
A vaskészítmények segíthetnek visszafordítani a már kialakult hiányos állapotot, különösen akkor, ha az étrend megváltoztatása önmagában nem jár sikerrel. Hogy mindezt elkerüljük, érdemes időben, kellő figyelmet fordítani a megelőzésre azzal, hogy változatosan étkezünk és rendszeres időközönként vasban gazdag élelmiszereket fogyasztunk, a természetes vaspótlásnál ugyanis nem sok jobb megoldás létezik.
A vasban gazdag élelmiszerek közé tartoznak:
Ételek és italok, amelyek csökkenthetik a vas felszívódását:
A különböző nyers, frissen fogyasztható ételek — például a szárított és aszalt gyümölcsök — beszerzésekor törekedjünk arra, hogy 100%-ig természetes, adalékanyagoktól és egyéb mesterséges anyagoktól mentes gazdaságból rendeljünk, hiszen ezzel jelentősen megnövelhetjük a vas felszívódásának esélyét.
Köztudott, hogy a cékla vastartalma igen magas. Mit jelent ez pontosan? Helyezzük kontextusba!
A cékla több, mint 2 milligramm vasat tartalmaz 200 grammonként, vagyis céklánként (ugyanis egy közepes méretű cékla körülbelül 200 gramm súlyú). Ez körülbelül a napi vasigényünk 10-15%-nak felel meg a nemünktől és a korunktól függően.
A cékla több formában is fogyasztható, a leve ugyanis legalább olyan finom, mint a húsa. Éppen ezért a céklát nem csak szilárd formájában érdemes fogyasztani, hanem akár gyümölcslevek részeként is. A Simon Gyümölcsnél mi a következő termékeink készítésekor használjuk: