A zöldségek, gyümölcsök rendkívül fontos szerepet játszanak a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozásban, nem hiába az egészséges életmód alapkövei.
A táplálkozás óriási szerepet játszik az egészségben. Manapság sajnos egyre gyakoribbá válnak a különböző krónikus betegségek, pedig az állatvilágban egyáltalán nem számítanak általánosnak.
Miért más az ember, mint a többi élőlény?
A válasz természetesen nem egyértelmű, ám az nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy nagy szerepet játszik az a tény, hogy az állatok nem képesek előállítani a saját táplálékukat, az emberek azonban igen.
A betegségek egyik legfőbb forrása tehát a feldolgozott élelmiszer!
Az ember nagyon sokáig – évmilliókig – élt ősközösségekben, ahol a vadászó-gyűjtögető életforma volt az általános. Az evolúció ezáltal a természetes ételekhez (állatok és növények) alakította az emésztőrendszerünket, hiszen a vadonban ezek az ételek voltak nagy számban elérhetőek.
Bogyók, bogarak, kisebb növényevő állatok, húsevő ragadozók, levelek, virágok és víz. Ezek alkották a természetes környezetünket. Az életünk azonban teljesen megváltozott. Először a mezőgazdasági forradalom, majd az ipari forradalom idején.
Amikor az ember letelepedett, rátalált a különböző gabonákra. Ez tette lehetővé tízezer évvel később az ipari forradalmat, amely során a különböző kémiai-, biológiai- és vegyi módszereknek köszönhetően elértük, hogy a tápanyagokat összetevőikre bontsuk, majd újra összerakhassuk őket, de már más összetételben.
Így alakították ki a feldolgozott élelmiszereket.
A cukor, a fehérliszt, a só és a többi alapnak számító élelmiszer szinte korlátlan mennyiségben vált elérhetővé, ami a túlfogyasztásukhoz vezetett. A túlzott mennyiségben történő fogyasztásuk pedig a szabad gyökök túlburjánzását eredményezhetik, amelyek gyulladásokat okoznak a szervezetben.
Itt jönnek a képbe a zöldségek és a gyümölcsök. A szabad gyökök megkötését az antioxidánsok végzik, amelyek legnagyobb számban a zöldségekben és gyümölcsökben találhatóak meg.
Ám a mai magyar étrend igen kevés gyümölcsöt, és sajnos még kevesebb zöldséget tartalmaz.
Sajnos részben ennek köszönhető, hogy ennyire gyakorivá váltak a szív- és érrendszeri, rákos és egyéb krónikus megbetegedések. Természetesen sok tényező játszik szerepet az egészségben, de a kutatások alapján kétségtelenül a táplálkozás az egyik legfontosabb közülük.
Az egészséges táplálkozás főszereplői pedig kétségtelenül a növényi eredetű élelmiszerek, a zöldségek és gyümölcsök.
A zöldségek és gyümölcsök rendkívül fontos vitamin- és ásványianyag források, amelyek mind-mind szerepet játszanak a szabadgyökök megkötésében, a szervek egészségének megóvásában és az immunrendszer megfelelő működésében.
Emellett rengeteg rostot tartalmaznak, amelyek elengedhetetlenek az emésztőrendszer zavartalan működéséhez.
A sav-bázis egyensúly kialakításában és fenntartásában is jelentős szerepet játszanak, ezért minden étkezéshez érdemes lenne zöldségeket fogyasztani – sőt, az étkezések nagy részének zöldségekből kellene állnia.
További előnyük, hogy teltségérzetet okoznak, ám viszonylag alacsony az energiatartalmuk, hiszen nem nagyon tartalmaznak zsírokat vagy szénhidrátot. Ez főleg a zöldségekre értendő, a gyümölcsök ugyanis igen sok fruktózt (gyümölcscukrot) tartalmaznak, ám ennek ellenére is rendkívül fontosak az egészséges életmódban.
A zöldségek és gyümölcsök emellett igen gazdag íz- és illatvilággal rendelkeznek, ezért hamar beindítják az emésztőnedvek termelését, amellyel – a magas rosttartalmuk mellett – hozzájárulnak az emberi emésztőrendszer normál működéséhez.
Végül, de nem utolsó sorban víztartalmuk is igen magas, amivel elősegítik a szervezet folyamatos hidratáltságát.
A zöldségek és gyümölcsök tehát elengedhetetlenek az emberi test egészséges működéséhez!
De vajon mit és mikor érdemes fogyasztanunk?
Az első és legfontosabb szempont a szezonalitás.
Sokszor halljuk a “változatos, kiegyensúlyozott” jelzőket, amikor a táplálkozásunkról van szó. Mivel a legtöbb gyümölcs és zöldség szezonálisan terem, ezért célszerű mindig azt fogyasztani, amelyik éppen elérhető és frissen terem:
Említettük korábban, hogy a gyümölcsök igen magas cukortartalommal rendelkeznek.
Ám ez nem mindegyikükre igaz: a bogyós gyümölcsök (tehát a málna, szeder, eper, áfonya, feketeribizli vagy a homoktövis) cukortartalma például igen alacsony, ezáltal rendkívül jó antioxidáns forrásnak számítanak.
Ám azokról a gyümölcsökről sem kell lemondanunk, amelyek nagyobb cukortartalommal rendelkeznek, ugyanis egyetlen olyan étel sincs, amely minden fontos tápanyagot tartalmazna.
Az alma, a narancs vagy a körte bár jóval több cukrot tartalmaz, mint az előbb felsorolt gyümölcsök, ám teljesen más vitaminokat és ásványi anyagok vannak bennük, ezért fogyasztásuk igencsak javasolt.
A kulcs a mértékletesség.
A zöldségek esetében csak akkor van szükségünk a konkrét zöldségek listájára, ha vannak olyanok, amelyek számunkra hátrányos vagy veszélyes anyagokat tartalmaznak.
Előfordulhat például, hogy egyes vitaminokból túl sokat viszünk be, ezáltal néhány zöldség fogyasztását mellőznünk kell egy bizonyos ideig. Ebben az esetben jön kapóra a zöldségek listája a bennük található tápanyagokkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel.
Sokkal inkább arra érdemes figyelni, hogy miként fogyasztjuk őket!
Alapvetően kijelenthető, hogy az emberi emésztőrendszer a szilárd táplálékot részesíti előnyben, ezért ügyeljünk arra, hogy főként ilyen formában vigyük be őket a szervezetünkbe.
A Simon Gyümölcsnél sokféle friss gyümölcs kapható. Célszerű ezeket egy megbízható, nagy szakértelemmel rendelkező gazdaságból beszerezni.
Előfordulhat azonban, hogy könnyebb feldolgozott állapotban elfogyasztani a gyümölcsöket és zöldségeket.
Ebben az esetben jól jöhetnek a különböző aszalt gyümölcsök vagy gyümölcslevek, amelyeknél az eljárási mód fogja meghatározni, hogy rendelkeznek-e a szükséges tápanyagokkal, vagy sem.
A Simon Gyümölcsnél erre igen nagy figyelmet fordítunk, ezért ha vitaminokban, ásványi anyagokban és rostban gazdag ételeket szeretnél a családod asztalára tenni, nézz körül kínálatunkban!