A hideg beálltával előkerülnek a klasszikus őszi, téli népszerű receptek, amelyek kellő energiát és jókedvet biztosítanak a szomorkásabb időben. Ki ne szeretne felkelni, ha reggelire egy nagy adag mesés aranygaluska várja? Megmutatjuk, mi hogy készítjük, hátha kipróbálnátok néhány kevésbé hagyományos változatot is ebből a pazar süteményből.
Amikor a háziasszonyok a heti menüt tervezgetik, a kelt tészta sokaknál előkelő helyen szerepel az ebédötletek sorában. A somlói galuska és az almás pite is remek desszert, de egy aranygaluska vaníliasodóval mindenféle rosszkedvet messzire fúj. Az aranygaluska ízig-vérig hagyományos magyar édesség élesztővel kelesztett tésztagombócokból, amelyeket valamilyen rejtélyes okból kifolyólag galuskának neveztek el, holott semmi közük a nokedlihez. Az egyszerű aranygaluska olvasztott vajjal és cukorral meghintett darált dióval készül, amely sülés után vanília- vagy borsodót kap a nyakába öntetként.
Hozzávalók a kelt tésztához:
Hozzávalók a hempergetéshez:
Nem tagadjuk, az aranygaluska készítése macerásabb egy átlagos piténél vagy piskótánál, de a végeredmény kárpótol minden vesződségért.
Bár igen hasonló receptek találhatók az aranygaluska elkészítéséhez, kezdőként inkább nem érdemes kísérletezni, mert a kelt tészta kényes jószág. Sem a túlkelesztés, sem a keletlenség nem tesz jót neki, de felejtsük el az alapanyagok helyettesítgetését is, ha tökéletes süteményt szeretnénk a napi menü fénypontjaként. A tej ne legyen sem zsírszegény, sem tartós, a vaj helyett pedig itt sajnos nem teszi meg a margarin. A foszlós, puha tészta titka az alapanyagok frissességében és a precíz kivitelezésben rejlik.
Az aranygaluska sodó készülhet ugyan boros változatban is, mi a vaníliás változatra esküszünk.
A vaníliasodó összetevői:
A tejet öntsd egy kisebb lábasba, és tedd bele a vaníliát, majd a keveréket melegítsd fel. A tojássárgákhoz adj cukrot, keverd fehéredésig. A meleg, de nem forró tejet apránként adagolva, folyamatos keverés mellett add a tojáshoz. Alacsony lángon melegítsd, és főzd addig, amíg el nem kezd sűrűsödni. Langyosan vagy hidegen is tálalhatod a tésztára öntve. Az aranygaluska sodóval az igazi, de pudinggal is kísérlethetsz, ha már nem maradt energiád az időigényes öntet elkészítéséhez.
Talán nem túl meglepő, de mi a Simon Gyümölcsnél odavagyunk a gyümölcsösünkben termett finomságokért, ezért ha lehet, mindent lekvárral vagy friss gyümölccsel készítünk. Így a töltött aranygaluskát lekvárral bolondítjuk, amelyet nálunk szüretelt sárgabarackból főzünk. Ehhez a tésztát fél centi vastagságúra nyújtjuk, majd megkenjük a lekvárral, félbehajtjuk, és indulhat is a szaggatás a megszokott módon.
Mivel lehet még kísérletezni, ha szeretnél variálni némileg az aranygaluska receptjén? A szilvalekváros változatnál csupán annyi a dolgod, hogy a tálaláskor egy kis lekvárt is pötyögtetsz a tányérra a sodó mellé, hogy egy kissé pikánsabb ízvilágot teremts. Emellett a friss őszibarack szeletkék is nagyon jól állnak az aranygaluskának.
Vannak, akik a dió helyett darált mandulába forgatják a tésztagombóckákat, amely mellé megfér a szegfűszeg, a fahéj vagy a gyömbér is, de a kardamom is jól működik a kelt tésztás, sodós finomságnál.
Egy merészebb változatot készítenél vagy a hagyományos aranygaluska receptre esküszöl inkább? Bárhogy is dönts, a Simon Gyümölcsnél minőségi hozzávalókat találsz, hiszen remek minőségű pucolt diónk minden sütit feldob, míg friss gyümölcsinkből bátran készíthetsz lekvárt is, hogy elvarázsold a megszokott ízeket.