Ne legyenek illúzióink: a szupermarketekben kapható gyümölcslevek többségére hiába van ráírva, hogy százszázalékos, óriási különbség is lehet egyes termékek minősége között. Gyümölcslevet különféle technológiai eljárásokkal, de akár házilag is készíthetünk. Amellett, hogy finomabb, az egészségünkre is jó hatást gyakorolnak a természetes módon, hidegen préselt frissítők.
Cikkünkben bemutatjuk, hogy mi a Simon Gyümölcsnél miért választottuk a hidegen préselést, de házi praktikákat is megosztunk!
Az egészség megőrzésének egyik leghatékonyabb módja a rendszeres folyadékbevitel. A víz mellett pedig számos gyümölcs-kombináció közül választhatunk. Előnyei, pozitív hatásai megkérdőjelezhetetlenek – legalábbis akkor, ha a gyümölcslé teljes mértékben természetes, nem tartalmaz ízfokozót, tartósítószert vagy egyéb adalékanyagokat.
A különféleképp édesített gyümölcslevek túlzásba vitt fogyasztása nem tesz jót, ellentétben a házilag készült, frissen préselt italokkal. De mi a gond a nagyipari gyártással? Nos, gyakori példa, hogy a terményekből kivonják a vizet, amiből megmarad a sűrítmény. Ezzel elveszik az eredeti nedvességet, annak jótékony hatásaival együtt. A pótlást általában hozzáadott vitaminokkal, rostokkal kompenzálják. A gyümölcs azonban eredeti tartalma szerint az igazi, és nem feltétlenül kell lemondanunk róla.
Ha túl sok cukrozott üdítőt iszunk vagy már unjuk a vizet, próbáljuk beiktatni a sokszínű gyümölcsleveket napi rutinunkba. Az igazi klasszikusok almából, narancsból, őszibarackból készülnek, de kifejezetten egészséges és finom továbbá a céklából vagy homoktövisből nyert gyümölcsital is. Fanyar, savanykás ízek, édes, pezsdítő aromák.
Ami pedig a legjobb: egy kis gyakorlással mi magunk, otthon is elkészíthetjük az italokat. Nektárt (25-99 százalékos gyümölcstartalom) és százszázalékos dzsúszt is készíthetünk.
A klasszikus almalénél érdemes lehet több almafajtával is kisérletezni, ezzel édesíthetünk, savanyíthatunk szájunk íze szerint. A Simon Gyümölcs is 3 különböző fajtából kisérletezte ki a legjobb ízt.
Gyümölcslevünket különféle zöldségekkel is egészségesebbé tehetjük, és az ízén is változtathatunk. Például répával édesebbé, céklával markánsabbá tehetjük a levünket. Sőt akár még a cékla levelét is felhasználhatjuk, ami szintén ehető és nagyon egészséges. Nem véletlen, hogy zöld turmixokban gyakorta használják.
Bátran használhatunk fűszereket is, akár fahéjt, csillagánizst vagy vaníliát. Ezek a fűszerek jól passzolnak az almához és őszies-télies ízvilágot kölcsönöz a levünknek.
A gyümölcsleveket melegen és hidegen is elkészíthetjük. Bármelyiket is választjuk, a házi elkészítés során nehéz megtartani az eredeti minőséget: ha melegen készítjük hő segítségével, csökken a vitamintartalom, hidegen pedig tartósítószereket kell bevonni.
Ha házilag szeretnénk gyümölcsleveket készíteni, akkor három lehetőség közül választhatunk:
Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy ne tudnánk házi praktikákkal is egészséges, jó minőségű gyümölcsitalt készíteni.
A gyümölcslé házilag gyümölcscentrifuga vagy turmixgép segítségével is előállítható. Így elegendő lehet beszerezni az adott gyümölcsöt, majd például kifacsarni a narancsot. Azért ez nem mindig olyan egyszerű, és sok esetben nem is sikerül olyan hatékonyan, mint szeretnénk. Végül több jut a földre, a konyhabútorokra, mint a poharunkba.
A gyümölcslevet tároljuk hűvös helyen fogyasztásig. Felbontás után 2-3 nap alatt pedig fogyasszuk el mind.
Mindennek az alapja a megfelelő hozzávaló, így gyümölcslé esetében a szép, érett szemekből lehet minél finomabb italt kinyerni. A boltban nem biztos, hogy mindig meg tudjuk venni a jó minőségű termést. Így pedig az ital sem lesz olyan zamatos, változatos ízvilágú. Az egyik leghatékonyabb módja a gyümölcslé elkészítésének a hidegen préselés, ami egy egyszerű, mechanikus eljárás. A Simon Gyümölcsnél mi egyértelműen erre a megoldásra esküszünk.
A gyümölcsök először az aprítóba mennek. Ezt követően a darálékból egyre kisebb átmérőjű hengerek préselik ki a zamatos levet, így végül csak a papírszáraz törköly marad meg. A gyümölcsök igazi, vitaminokban és nyomelemekben gazdag nedüjét préseljük csak ki. Ülepítés és vegyszerek nélkül. A frissen, hidegen préselt lében megmarad a vitamin. A nedű szinte olyan finom és tápláló, mintha csak most szedtük volna le a fáról. Nem torzulnak az ízek, eredeti, természetes formájukban kapjuk vissza azokat.
Hát igen, mi ezért ragaszkodunk ennyire a hidegen préseléshez!
A Simon Gyümölcs specialitása a gyümölcslékészítés. Kifejezetten erre a célra termesztjük a gyümölcsöket.
Gazdálkodásunk során a legújabb és legmodernebb rendszereket használjuk, és a környezetre figyelve tudatosan választottuk ki a termesztett fajtákat. Olyan technológiai rendszereket is használatba veszünk, amelyekkel ki tudjuk mutatni a levélanalízis során hogy a gyümölcsfáknak mindig a megfelelő tápanyag utánpótlást biztosítsuk.
Mindig odafigyelünk rá, hogy kizárólag az egészséges terméseket használjuk fel. A hidegen préselés technikáját, a hőkezelési arányokat hosszú évek munkája alatt tapasztaltuk ki. Folyamatosan figyeljük az új, innovatív megoldásokat is, és még borászati technológiákat is bevetünk.
Amit kiadunk a kezünkből, az nem gyümölcsjellegű vagy gyümölcsös ízesítésű, hanem egyszerűen gyümölcs. Nem adunk hozzá semmit, és nem is veszünk el belőle. Kipréseljük, dobozba csomagoljuk, kedvenc ízeink pedig már úton is vannak feléd!
Tekintsd meg gyümölcslé kínálatunkat!